Osta lippu
Takaisin

Helsingin pää­rau­ta­tie­a­se­man raiteilla 1-3 muutoksia 3.11. alkaen

Lähijunien I, P ja K pysähtymispaikoissa muutoksia Helsingin päärautatieasemalla.

Lähijunien I, P ja K pysähtymispaikat Helsingin päärautatieaseman raiteilla 1-3 siirtyvät työmaan takia noin 30 metriä kauemmas asemasta eli kohti pohjoista tiistaista 3.11. alkaen. Muutokset koskettavat siis Kaisaniemenpuiston puoleisia raiteita ja tapahtuvat raide kerrallaan 3.- 5.11.

Lue muutoksesta tarkemmin HSL:n verkkosivuilta, Avataan uudessa välilehdessä

Lisää ajankohtaista

Ajankohtaista

Talven yöjunat tulevat myyntiin 2.4.

Julkaisemme ke 2.4. klo 10 myyntiin yöjunavuorot ajalle 14.12.2025–28.3.2026. Julkaistava kausi pitää sisällään joulun, uudenvuodenpyhät sekä hiihtolomasesongin.

Ajankohtaista

Kellojen siirto sunnuntaiyönä 30. maaliskuuta – vaikutukset junaliikenteeseen

Kesäaika alkaa sunnuntaina 30. maaliskuuta, jolloin kelloja siirretään tunnilla eteenpäin kolmelta aamuyöllä.

Ajankohtaista

Mitä tarkoittaa ”ei saatavilla” -tekstillä merkitty junavuoro?

Vr.fi: tai VR Matkalla -sovellus voi tarjota junavuoroja, jotka on merkitty ”ei saatavilla” -tekstillä. Näihin vuoroihin ei pysty ostamaan lippua. Osa kyseisistä junavuoroista saattaa tulla myöhemmin myyntiin, jos kysyntä kasvaa riittävästi.