Osta lippu
Takaisin

Lisäämme 26 kau­ko­lii­ken­teen junavuoroa lii­ken­tee­seen 16.8.

Lisäämme yhteensä 26 kaukoliikenteen junavuoroa liikenteeseen maanantaina 16.8. Samalla myös matka-ajat nopeutuvat usealla yhteysvälillä kesän ratatöiden päättyessä.

Palautamme maanantaina 16.8. jälleen 26 junavuoroa liikenteeseen. Olemme palauttaneet korona-ajan vuoksi vähennettyjä junavuoroja kevään aikana nopeasti myyntiin kysynnän lisääntyessä. Nyt lisäämme vuoroja ennen kaikkea arkipäiville, mutta myös viikonloppuihin on luvassa lähtöjä. Lisäykset tehdään Helsingin ja Turun, Tampereen, Joensuun sekä Lappeenrannan välille.

Uusien vuorojen lisäksi myös matka-ajat nopeutuvat monella reitillä maanantaista 16.8. lähtien kesän ratatöiden päättyessä. Helsingistä Tampereen kautta pohjoiseen kulkevan Pääradan sekä Helsingistä Lahden kautta koko Itä-Suomeen kulkevan liikenteen hidastukset Keravalla päättyvät. Myös Helsingin ja Turun välisen Rantaradan junat palaavat alle kahden tunnin matka-aikaan.

Lisättävät vuorot:

  • IC 8 Joensuu - Helsinki 12:13 - 16:40 la huom. Vain viikolle 33, peruttu vko 34 ratatöiden vuoksi
  • IC 1 Helsinki - Joensuu 6:57 - 11:39 su huom. Vain viikolle 33, peruttu vko 34 ratatöiden vuoksi
  • S 109 Helsinki - Lappeenranta 13:57 - 16:07 ma, to-pe, su
  • S 114 Lappeenranta - Helsinki 16:22 - 18:29 ma, to-pe, su
  • S 185 Helsinki - Tampere 21:03 - 22:58 ma-to + su
  • S 160 Tampere - Helsinki 5:04 - 6:54 ma-pe huom. 160 kulussa myös ma 30.8.
  • IC 971 Helsinki - Turku 19:36 - 21:31 pe
  • IC 980 Turku - Helsinki 21:50 - 23:58 pe
  • IC 979 Helsinki - Turku 7:36 - 9:34 ma-to

Kaikki lisättävät vuorot ovat jo myynnissä.

Lisää ajankohtaista

Ajankohtaista

Käyttökatkoja ja aikataulumuutoksia Ainolan asemalla pääsiäisenä sekä kesällä

Väyläviraston Helsinki-Riihimäki-radan kunnostushankkeen vuoksi Ainolan aseman käytössä on muutoksia sekä lyhyitä käyttökatkoja pääsiäisenä sekä kesän aikana. Ratahanke vaikuttaa myös Järvenpään ja Saunakallion asemien käyttöön.

Ajankohtaista

Talven yöjunat tulevat myyntiin 2.4.

Julkaisemme ke 2.4. klo 10 myyntiin yöjunavuorot ajalle 14.12.2025–28.3.2026. Julkaistava kausi pitää sisällään joulun, uudenvuodenpyhät sekä hiihtolomasesongin.

Ajankohtaista

Mitä tarkoittaa ”ei saatavilla” -tekstillä merkitty junavuoro?

Vr.fi: tai VR Matkalla -sovellus voi tarjota junavuoroja, jotka on merkitty ”ei saatavilla” -tekstillä. Näihin vuoroihin ei pysty ostamaan lippua. Osa kyseisistä junavuoroista saattaa tulla myöhemmin myyntiin, jos kysyntä kasvaa riittävästi.