Köp en biljett
Tillbaka

I fort­sätt­ning­en kan kon­duk­tö­rer­na i VR:s närtrafik påföra över­vak­nings­av­gif­ter

Från och med början av februari kan konduktörerna i vår närtrafik påföra en övervakningsavgift för den som reser utan biljett. Förändringen gäller bara VR:s närtåg, det vill säga tågen D, G, M, R, T, Z. Övervakningsavgiften är 80 €.

För att påföra övervakningsavgiften ber konduktörerna om att få se ett identitetsbevis. Om det inte finns ett identitetsbevis till hands kan passageraren ange de uppgifter som begärs skriftligt eller muntligt. Utgående från dessa uppgifter skickas en faktura på övervakningsavgiften. Vår samarbetspartner Uuva Oy ansvarar för faktureringen av övervakningsavgiften.

Man kan fortsätta tågresan efter påförandet av övervakningsavgiften genom att köpa en tågbiljett. Att köpa en tågbiljett återkallar ändå inte övervakningsavgiften.

Om passageraren inte vill ange sina uppgifter eller köpa en tågbiljett efter påförandet av övervakningsavgiften, kan hen visas ut från tåget på nästa station.

På HRT:s närtåg ambulerar även i fortsättningen HRT:s biljettkontrollanter.

Det är även i fortsättningen enklast att hoppa på tåget med en giltig tågbiljett.

Mer aktuellt

Aktuellt

Driftavbrott och tidtabellsändringar på Ainola järnvägsstation i påsk och i sommar

På grund av Trafikledsverkets ombyggnadsprojekt av Helsingfors-Riihimäki-banan förekommer det ändringar och korta driftsavbrott på Ainola järnvägsstation i påsk och i sommar. Banprojektet påverkar även användningen av Träskända och Saunakallio järnvägsstation.

Aktuellt

Nattågsresor för vintern släpps på 2.4

Fjärrtrafikens nattågsresor för perioden 14.12.2025–28.3.2026 kommer till salu på onsdagen den 2.4 kl. 10.00. Den säsong som nu släpps inkluderar jul- och nyårshelgerna samt sportlovsveckorna.

Aktuellt

Övergång till sommartid natten till söndagen den 30 mars – påverkan på tågtrafiken

Sommartiden börjar på söndagen den 30 mars, då klockorna ställs fram en timme klockan tre på natten.