Köp en biljett
Tillbaka

Re­stau­rang­vag­nar­na har öppnats igen

Vi följer regeringens riktlinjer gällande öppettider och kundplatser.

Vi kommer att återställa restaurangvagnarna till trafik den 30.4. På de mesta tåg är vagnarna öppna fram till kl. 01.00, och take-away-beställningar för din egen plats eller i din egen kupé kan göras fram till kl. 1.30. Om både tågets avgångs- och endstationer ligger i områden med strängare begränsningar stängs restaurangvagnen redan klockan 20.00.

Enligt de aktuella begränsningarna får 75% av det normala antalet kunder vistas i restaurangvagnen, men du kan ta med dig ätbart från restaurangvagnen till exempel till din egen plats för att äta där.

Försäljningsvagnarna återvänder till tågen på sommaren.

Bekanta dig med restaurangvagnens menu.

Du kan läsa om ytterligare åtgärder som vi vidtar för att garantera våra kunders och anställdas säkerhet i rådande undantagsförhållanden här.

Mer aktuellt

Aktuellt

Dagtåg till höst släpps till försäljning fram till 25 oktober 2025

På tisdagen den 18.2 publicerar vi biljetterna för dagtågen till försäljning, från den 11.8 till den 25.10.2025. 

Aktuellt

Vi pilottestar kroppskameror i VR:s närtrafik

I VR:s närtågstrafik är känslan av trygghet enligt kundundersökningar på en mycket god nivå och tågresandet upplevs som tryggt. Enligt till exempel den senaste kundnöjdhetsundersökningen som genomfördes i början av året fick trygghetskänslan på våra närtåg vitsordet 4,5 på en skala från 1 till 5. För att förebygga och utreda enskilda störningssituationer i VR:s egen närtågstrafik pilottestas konduktörernas kroppskameror under våren.

Aktuellt

Vårens och försommarens närtågsresor kom till salu 6.2

Vi lade ut till försäljning resor mellan 30.3. och 15.6.2025.